Kurtlar

29.12.2019 tarihinde ruhunuözgürbırak tarafından yazıldı.

RUHUNU ÖZGÜR BIRAK·29 Aralık 2019 Pazar

okuma süresi 4 dk

KURTLAR HAKKINDA KISA BİLGİLENDİRME

Görme, işitme duyuları keskindir Kurtların koku hücrelerinin sayı 200 milyondur. Bu rakam insanlarda yalnız 5 milyondur. Bu hücreler sayesinde kurtlar diğer hayvanların kokusunu 1 mil (yaklaşık olarak 1,6 kilometre) mesafeden ala bilirler.

Kurtların çok iyi duyma yetenekleri var. Belirli koşullar altında bir kurt ormanlık bölgede 10 kilometre kadar uzak, çöllük alanlarda ise 16 kilometre uzaktan sesleri duyabilmekte
Kurtlar seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50/60 km. hızla koşabilirler. Bu nedenle bir koşarak kaçamazsınız DENEMEYİN!

Gece avlanmaya çıkar. Aç kaldığında insana da saldırır.
Köpekten farklı olarak kuyruğu daha uzun, kulakları daha büyük ve dik, postu daha tüylü, boyu daha uzun, dişleri ve çenesi daha iri ve kuvvetlidir.
Bir yetişkin kurt 24 saat boyunca 200 km kadar yol kat edebilmekte. Ve bir kurt ortalama 12-13 yıl yaşar.

KARŞILAŞMA ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER!
Eğer bir kurt görürseniz o sizi görmeden sessizce oradan uzaklaşmaya çalışın, dikkatini çekecek harekeler yapmaktan, görünüşlü olmaya çalışmaktan sakının. Unutmayın kurtlar sürü halinde yaşarlar, eğer bir kurt gördüyseniz sürüsü de yakınlarda bir yerlerdedir.
Kurtlar zaman zaman yalnız başlarına dolaşsalar da sürü halinde avlanırlar.

Eğer Kurt Sizi Görürse Göz temasını kaybetmeden yavaş ve ağır hareketlerle geri geri gidin.

Kurtlar sizden çok daha hızlı koşarlar, Ayrıca kaçmaya çalışmak kurtların sizi av olarak görmesini sağlar.

SALDIRIRSA YAPILMASI GEREKENLER!
Dövüşmeyin! Kurtlar güçlü ve akıllıdırlar ayrıca öldürme içgüdüsü ile yaşarlar.
Başka bir şansınızın kalmadığını düşündüğünüz noktaya kadar dövüşmeye kalkmayın.
Soğuk Kanlı Olun! Kurtlar sezgileri gelişmiş hayvanlardır. Panik ve korkuyu sezebilirler bu nedenle sakin kalmaya çalışmak önemlidir.

Eğer korktuğunuzu hissederlerse o zaman bu geliştireceğiniz hamleleri riske sokar. Korku yansıması ile kaçamazsınız hatta hayatta kalmak adına dövüşemezsiniz.

Büyük Görünün! Eğer saldırıya geçerse, sopa, taş, ayı spreyi ya da sahip olduğunuz herhangi bir silahla kendinizi korumak için dövüşmeniz gerekir.
Kolay bir savunma pozisyonu bulun ve sırtınızı geniş bir ağaç ya da büyük bir kayaya vermek önemlidir, bir kurdun size arkanızdan saldırma ihtimalini asla istemezsiniz.
Saklanmayın! Saklanmaya kalkışmayın ya da cenin pozisyonunda yatmaya çalışmayın her ikisi de saldırı anındaki bir kurdun sizi öldürme içgüdüsüne mani olmayacaktır.

Tetikte Olun! Eğer bir kurdun saldırısından kurtulabilirseniz en yakın ağaca çıkmak varsa yakındaki bir arabanın ya da binanın içine girmek kısa süreliğine de olsa sizi güvenli bir noktaya kavuşturmuş olur.
Bu kaçış sizi rahatlatmasın, eğer yeterince aç ise kamp alanınıza geri dönecek ve şansını tekrar deneyecektir.
Birlikte Kalın! Eğer grubunuz ve/veya siz saldırıya uğradıysanız bir arada kalmanız önemlidir. Saldırılan en zayıf halka için kurt geri dönecektir.
Bu en zayıf halka genellikle çocuklar, yaşlılar ya da hastalardır. Grubu bölmeye kalkmayın. Bir gözcü belirleyin ve tehlike geçene kadar birlikte kalın.(Kaynak: Anonim)

LAZIM OLMAMASI DİLEĞİYLE

Doğa ile kalın

Ruhunu özgür bırak

Diğer fotoğraf ve paylaşımları takip için 

instagram  hesabımız TIKLAYINIZ